Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Immunopatologii Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych WUM

Projekty realizowane w ramach Koła Naukowego mają charakter interdyscyplinarny, w które angażowani są studenci różnych wydziałów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (Wydział Farmaceutyczny, Wydział Nauk o Zdrowiu, Wydział Lekarski) dzięki czemu możliwa jest wymiana wzajemnych doświadczeń oraz wiedzy. Zagadnienia badawcze obejmują m. in. molekularne aspekty patogenezy zakażeń wirusowych, badanie interakcji patogen-gospodarz, badania czynnościowe układu immunologicznego pobudzonego zakażeniami wirusowymi.

Studenci mają dostęp do nowoczesnych technik badawczych, samodzielnie wykonując zadania naukowe. Ponadto,  opracowują wyniki oraz biorą czynny udział w przygotowaniu ich prezentacji. Są zachęcani do krytycznego czytania literatury naukowej oraz formułowania dyskusji.

Współpraca w ramach Koła zaowocowała rozpoczęciem realizacji  prac magisterskich oraz doktorskich w Zakładzie.

W roku akademickim 2010/2011 w ramach działalności  Koła Naukowego przy Zakładzie Immunopatologii Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych realizowany był projekt badawczy pt.: mRNA Cytokine Profiles in Monocytes from Chronic Hepatitis C Virus (HCV)-infected Patients: Effect of Virus Persistence,

Wyniki projektu zostały przedstawione na 7th Warsaw International Medical Congress for Young Scientists i wyróżnione przez Komisję recenzencką II nagrodą w Konkursie w ramach sesji „Molecular Biology”.